Badania okulistyczne

Badania dla dzieci od 5 roku życia

Kompleksowo zajmiemy się wzrokiem Twoim i Twojego dziecka.

Dlaczego badania wzroku dzieci są ważne?

Rodzic powinien regularnie kontrolować wzrok swojego dziecka od pierwszych lat życia, a częstotliwość wizyt będzie zależeć od decyzji lekarza. Trudno jest samodzielnie określić, czy dziecko ma dobry wzrok, zwykle wadę rozpoznaje nauczyciel po zauważeniu problemów z czytaniem lub widzeniem tekstów na tablicy. Szczególnie ważne jest wykonanie badań, nawet jeśli nie widzimy symptomów, ponieważ u dzieci występuje bardzo silna akomodacja, która często skutecznie maskuje wadę wzroku. Brak regularnych kontroli może skutkować dużą wadą wzroku w wieku dorosłym, a w ekstremalnych przypadkach poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Badanie wzroku dziecka w Krakowie i Skawinie
Okulista bada wzrok dziecka

Nadwzroczność u dzieci

Objawy nadwzroczności u dzieci mogą obejmować problemy z widzeniem z bliska, np. trudności w czytaniu, skupianiu się na zadaniach z bliska, bóle głowy, znużenie przy czytaniu i pisaniu, zaczerwienienie lub przecieranie oczu. Nadwzroczność u dziecka jest stanem pożądanym, lecz wymagającym obserwacji, gdyż wraz z rozwojem powinna ona zakończyć się idealnym widzeniem.

Krótkowzroczność u dzieci

Objawy krótkowzroczności u dziecka mogą obejmować trudności w widzeniu obiektów dalekich, np. na tablicy w szkole, poczucie znużenia oczu, a także częste ich mrużenie. „Minus” na recepcie powinien być alarmem dla rodzica, gdyż u dzieci zwykle wiąże się on z szybkim postępem wady. Nie zahamowany postęp wady może wiązać się z komplikacjami zdrowotnymi w wieku dorosłym.

Badanie wzroku małego dziecka do lat 5
Badanie wzroku dziecka

“Moje dziecko ma świetny wzrok!”

To zdanie słyszymy szczególnie często i zazwyczaj oznacza ono, że żadne badania wzroku nie zostały przeprowadzone u dziecka.

Pamiętaj! Dobry wzrok nigdy nie zwalnia nas z regularnych badań, szczególnie u dzieci, gdzie wady wzroku postępują szybko.

Gdzie wykonać badanie dziecka poniżej 5 roku życia?

Badanie najmłodszych dzieci pod kątem wady wzroku można wykonać w szpitalach z oddziałem okulistyki, bądź prywatnych klinikach. Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się, gdzie skierować się z dzieckiem poniżej 5 roku życia w okolicach Krakowa i Skawiny, to skontaktuj się z nami.

Badanie wzroku dziecka do 5 lat