Kiedy warto wybrać się na badanie wzroku?
Jeśli zauważyłeś pogorszenie widzenia lub masz trudności w czytaniu, odczuwasz bóle głowy, suchość oczu, czy nadmierne zmęczenie oczu po całym dniu, powinieneś udać się na badanie wzroku. Wizyta u okulisty lub optometrysty powinna odbywać się regularnie, przynajmniej raz na dwa lata, co pozwoli na wcześniejsze wykrycie wszelkich niepożądanych zmian. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek niepokojące objawy lub nie pamiętasz, kiedy było ostatnie badanie twojego wzroku, najlepiej umówić się na wizytę jak najszybciej.
Jak przygotować się do badania?
Udając się na badanie wzroku, powinieneś zabrać swoje poprzednie okulary oraz wszelką dokumentację medyczną, jeśli posiadasz schorzenia mogące wpłynąć na badanie wzroku (np. cukrzycę). Jeśli ma zostać przeprowadzone badanie dna oka, jest duże prawdopodobieństwo, że oczy będą zakropione tropikamidem. W takim przypadku pamiętaj, że po rozszerzeniu źrenic nie można prowadzić samochodu oraz że twoje oczy będą bardziej wrażliwe na światło. Efekt ten utrzymuje się do kilku godzin po badaniu. Jeśli do badania zamierzasz wybrać się w soczewkach kontaktowych, to koniecznie zabierz ze sobą pojemnik na soczewki.
Jak wygląda samo badanie wzroku?
Okulista zazwyczaj rozpocznie od zadawania pytań dotyczących twojego zdrowia ogólnego, historii chorób oczu, używania okularów lub soczewek kontaktowych, a także wszelkich aktualnych dolegliwości lub problemów ze wzrokiem. Następnie, w zależności od rodzaju badania, lekarz sprawdzi refrakcję oczu lub wykona rozpoznanie zmian występujących w oku za pomocą lampy szczelinowej. W zależności od objawów lekarz może wydać skierowanie na dodatkowe badania w innych placówkach medycznych.