Okulistyczne badanie ostrości wzroku2024-06-12T22:36:56+02:00

Badania okulistyczne

Okulistyczne badanie ostrości wzroku

Lekarz okulista przeprowadza wywiad, wykonuje przegląd oka pod kątem medycznym i dobiera odpowiednią korekcję do okularów lub soczewek kontaktowych.

Kiedy warto wybrać się na badanie wzroku?

Jeśli zauważyłeś pogorszenie widzenia lub masz trudności w czytaniu, odczuwasz bóle głowy, suchość oczu, czy nadmierne zmęczenie oczu po całym dniu, powinieneś udać się na badanie wzroku. Wizyta u okulisty lub optometrysty powinna odbywać się regularnie, przynajmniej raz na dwa lata, co pozwoli na wcześniejsze wykrycie wszelkich niepożądanych zmian. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek niepokojące objawy lub nie pamiętasz, kiedy było ostatnie badanie twojego wzroku, najlepiej umówić się na wizytę jak najszybciej.

Soczewki korygujące podczas badania wzroku
Kobieta badana w Gabinecie okulistycznym w Krakowie

Jak przygotować się do badania?

Udając się na badanie wzroku, powinieneś zabrać swoje poprzednie okulary oraz wszelką dokumentację medyczną, jeśli posiadasz schorzenia mogące wpłynąć na badanie wzroku (np. cukrzycę). Jeśli ma zostać przeprowadzone badanie dna oka, jest duże prawdopodobieństwo, że oczy będą zakropione tropikamidem. W takim przypadku pamiętaj, że po rozszerzeniu źrenic nie można prowadzić samochodu oraz że twoje oczy będą bardziej wrażliwe na światło. Efekt ten utrzymuje się do kilku godzin po badaniu. Jeśli do badania zamierzasz wybrać się w soczewkach kontaktowych, to koniecznie zabierz ze sobą pojemnik na soczewki.

Jak wygląda samo badanie wzroku?

Okulista zazwyczaj rozpocznie od zadawania pytań dotyczących twojego zdrowia ogólnego, historii chorób oczu, używania okularów lub soczewek kontaktowych, a także wszelkich aktualnych dolegliwości lub problemów ze wzrokiem. Następnie, w zależności od rodzaju badania, lekarz sprawdzi refrakcję oczu lub wykona rozpoznanie zmian występujących w oku za pomocą lampy szczelinowej. W zależności od objawów lekarz może wydać skierowanie na dodatkowe badania w innych placówkach medycznych.

Kobieta badana u okulisty w Skawinie
Okulista z Krakowa podaje pacjentowi soczewki do badania

Najczęściej zadawane pytania

Czy można u nas wykonać badanie pola widzenia i OCT?2024-04-21T22:44:48+02:00

Nie, w razie potrzeby wykonania tego badania, należy udać się do kliniki okulistycznej. 

Jak długo trwa badanie wzroku?2024-04-21T22:44:35+02:00

Czas trwania jest zależny od potrzeby pacjenta i zakresu badania, lecz zwykle mieści się w 20 minutach. 

Czy po rozszerzeniu źrenic można prowadzić samochód?2024-04-21T22:44:23+02:00

Nie, jeśli musisz się przemieszczać po badaniu rozszerzającym źrenice, najlepiej poproś kogoś o odwiezienie lub skorzystaj z transportu publicznego.

Jak często powinienem się badać?2024-04-21T22:44:06+02:00

Badanie wzroku należy wykonywać regularnie co dwa lata, nawet jeśli nie masz problemu ze wzrokiem. Szczególnie ważna jest kontrola dna oka i ciśnienia, które mogą pozwolić na wczesne wykrycie chorób oczu. Dla osób z wadą wzroku termin kolejnego badania może być krótszy i zwykle zostaje wskazany przez lekarza. 

Czy badania u okulisty są bolesne?2024-04-21T22:43:52+02:00

Nie, samo badanie wzroku nie sprawia bólu, a badanie dna oka i ciśnienia może jedynie wywoływać niewielki dyskomfort. 

Go to Top