Czy badanie u optometrysty różni się od badania okulisty?
Tak, badanie optometryczne różni się nieco od badania okulistycznego, ponieważ w takim badaniu skupiamy się całkowicie na dobraniu jak najlepszej korekcji okularowej. Przez całe badanie, stosujemy techniki stopniowego poprawiania widzenia pacjenta różnymi testami, aby dojść do finalnej korekcji wady wzroku.
Badanie na autorefraktometrze
Badanie zaczyna się od sprawdzenia pacjenta na autorefraktometrze. Ten krok pozwala na początkową ocenę i otrzymanie przybliżonej korekcji pacjenta. Korekcja podana przez autorefraktometr jest jednak niedokładna, i jest jedynie pierwszym krokiem w badaniu. Jeżeli pacjent posiada stare okulary, ten krok może być pominięty.
Co sprawdza optometrysta podczas badania?
Następnie, badanie polega na sprawdzaniu i stopniowym poprawianiu jakości widzenia, najpierw na optotypach, później na tzw. teście czerwono-zielonym, oraz na tzw. teście solniczki. W razie potrzeby optometrysta może także wykorzystać testy widzenia obuocznego, oraz testy sprawdzające istnienie zezów. Optometrysta sprawdza też dokładnie widzenie pacjenta na każdy dystans, niezależnie czy pracujemy przy komputerze stacjonarnym, laptopie, czy chcemy spokojnie czytać książki.