Usługi
Doradztwo przy doborze szkieł i oprawek
W naszych salonach znajdą Państwo szeroką ofertę szkieł okularowych od takich firm jak Essilor, Seiko, Hoya, American Lens czy Szajna. Mamy długoletnie doświadczenie w realizacji zleceń na soczewki związanych z terapią dzieci oraz okularów sportowych, ochronnych i pływackich.
Dlaczego soczewki muszą być odpowiednio dobrane?
W naszych salonach znajdą państwo szeroką gamę soczewek organicznych oraz szklanych o wielu konstrukcjach, zastosowaniach i powłokach. Dobór odpowiednich szkieł do wykonywanej pracy jest szczególnie ważny, dlatego staramy się podchodzić do każdego klienta indywidualnie. Źle dobrane szkła nie spełnią swojej roli, mogą być nieestetyczne, a nawet źle wpłynąć na komfort użytkownika. Kluczem do odpowiedniego dobrania szkieł jest badanie wzroku oraz uwzględnienie przez lekarza, bądź optometrystę wykonywanego zawodu oraz oczekiwań pacjenta.
Indeks szkła
Indeks szkła okularowego, zwany również jako współczynnik załamania światła określa finalną grubość soczewki okularowej. Im wyższy indeks, tym cieńsze będą szkła dla danej korekcji. Oferujemy szkła w indeksie od 1,5 do 1,74 w przypadku soczewek organicznych oraz 1.52 do 1,9 dla soczewek mineralnych.
Rodzaje szkieł okularowych
Istnieje wiele różnych rodzajów szkieł okularowych, z których każde posiada inne cechy i zastosowania. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów:
1
Standardowe / Monofokalne / Jednoogniskowe
Standardowe szkła korygują wadę wzroku w jednym zakresie odległości. Mogą być przeznaczone do widzenia na bliską odległość (np. do czytania), średnią odległość (np. do pracy przy komputerze) lub w dal. Osoby poniżej 45 roku życia zwykle wymagają tylko soczewek do dali, gdyż ich zdolność akomodacji dostosowuje wzrok do widzenia każdą odległość.
Asferyczne
Te szkła mają bardziej płaski kształt niż tradycyjne sferyczne szkła, co może poprawić wygląd okularów oraz pole widzenia, więc są szczególnie polecane przy dużych wadach plusowych, gdzie grubość soczewki znacząco wpływa na ich estetykę. Szkła asferyczne pozwalają także na zmniejszenie zakrzywień występujących na krawędziach szkieł.
2
3
Relaksacyjne (z małym wsparciem)
Tego typu soczewki są świetnym początkiem dla osób, które dopiero zaczynają mieć problemy z wyraźnym czytaniem. Dzięki niewielkiemu dodatkowi do bliży czas adaptacji jest znacznie krótszy, niż w “progresach”. Często się zdarza, że adaptacja do okularów jest natychmiastowa. Dodatkowym atutem jest znacznie łatwiejsze przejście na soczewki progresywne, kiedy nastąpi już taka potrzeba. Soczewki z małym wsparciem, dzięki szerokiemu polu widzenia, stosujemy również w okularach do komputera, co świetnie sprawdza się np. w pracy z wieloma monitorami.
Bifokalne (dwuogniskowe)
Szkła bifokalne są rodzajem szkieł okularowych, które posiadają dwie różne strefy korekcji wzroku: jedną dla widzenia na odległość i drugą, w postaci segmentu lub “wtopki” do widzenia na krótki dystans. Jest to komfortowa opcja, ale ich wadą jest całkowite zignorowanie dystansów pośrednich (od 70cm do 2m) oraz mniej estetyczny wygląd.
4
5
Progresywne
To szkła korygujące wady wzroku dla każdej odległości, w tym zarówno na bliską,pośrednią, jak i daleką. Nie mają one linii podziału, co sprawia, że są bardziej estetyczne i bardziej uniwersalne niż szkła dwuogniskowe.
Szkła hamujące wadę Miyosmart / Stellest / Miocare / i inne
Soczewki organiczne o specjalnej konstrukcji pozwalającej spowolnić powiększającą się wadę krótkowzroczną (minusową) u dzieci i młodzieży. Stosujemy je w przypadku szybko postępującej wady u dzieci w przedziale wieku od 6 – 18 roku życia.
6
7
Szkła ochronne
Aby zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy, oferujemy soczewki zbudowane z poliwęglanu lub trivexu, które cechuje duża wytrzymałość na uderzenia. Niestety wysoka odporność na złamania nie gwarantuje ochrony przed zarysowaniem, o takie szkła dalej należy dbać. Tego typu szkła stosowane są w okularach sportowych oraz w okularach przeznaczonych do prac wymagających ochrony oczu.
Szkła fotochromowe
Szkła te potrafią zmienić kolor w zależności od natężenia światła UV. Gdy są wystawione na światło słoneczne, automatycznie przyciemniają się, zapewniając ochronę przed promieniowaniem UV i zmniejszają olśnienie. W pomieszczeniach lub w nocy stają się z powrotem bezbarwne. Soczewki fotochromowe są idealnym rozwiązaniem, jeżeli klient nie chce korzystać z osobnych okularów przeciwsłonecznych.
8
9
Szkła polaryzacyjne
Te szkła zapewniają ochronę przed odblaskami i redukują oślepiające efekty promieni słonecznych odbijanych od płaskich powierzchni, takich jak woda, śnieg, droga czy samochód. Ponieważ polaryzacja przyciemnia świat widziany przez okulary, stosuje się ją w okularach przeciwsłonecznych i fotochromowych.
Szkła przeciwsłoneczne
Wysokiej jakości szkła przeciwsłoneczne są przeznaczone do ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz oślepiającym światłem słonecznym. Jednocześnie, takie szkła muszą przepuszczać promieniowanie podczerwone, aby nie powodować nagrzewania się soczewek. Posiadają one wszystkie konieczne certyfikaty, dzięki którym jesteśmy pewni, że nie tylko stłumią rażące promienie słoneczne, ale także zabezpieczą nasze oczy przed niewidzialnymi promieniami UV i nie wpłyną negatywnie na nasze zdrowie.
10
Doradzamy w doborze oprawek
Podczas wizyty w jednym z naszych salonów mogą Państwo skorzystać z porad naszych specjalistów podczas wybierania oprawek. Dzięki wieloletniej pracy i zainteresowaniu zmianami w świecie opraw jesteśmy dobrze obeznani z aktualnymi trendami i do każdego klienta podchodzimy indywidualnie.
Znaczenie kształtu twarzy przy wyborze oprawek
Kształt twarzy odgrywa istotną rolę przy wyborze odpowiednich dla nas oprawek okularowych, ponieważ odpowiednio dobrane oprawki podkreślają nasze naturalne proporcje twarzy. Oto kilka zaleceń dotyczących doboru oprawek w zależności od kształtu twarzy:
Owalna twarz
- Osoby o owalnym kształcie twarzy mają zazwyczaj zbalansowane, neutralne proporcje, dzięki którym ich twarz pasuje do wielu rodzajów oprawek. Mogą one z powodzeniem eksperymentować z różnymi kształtami i stylami.
- W niektórych przypadkach u takich osób najlepiej polecić oprawki o kształcie kocich oczu lub takie, które są szersze od twarzy.
Kwadratowa twarz
- Dla osób o kwadratowym kształcie twarzy, które mają wyraźne linie, najlepszym wyborem są oprawki o bardziej zaokrąglonych krawędziach. Mogą to być np. okrągłe lub owalne oprawki, które łagodzą ostre rysy twarzy.
- Oprawki o ciepłych kolorach lub z dodatkowymi ozdobami na bokach mogą również świetnie pasować osobom o bardziej kwadratowym kształcie twarzy.
Okrągła twarz
- Dla osób o okrągłym kształcie twarzy, najlepszym wyborem są oprawki o kształcie kwadratowym lub prostokątnym, które pomogą wydłużyć twarz i sprawić, że będzie wydawała się smuklejsza.
- Oprawki z delikatnymi, subtelnie wydłużającymi się bokami mogą także wpasować się w ten typ twarzy.
Trójkątna twarz
- Osoby o kształcie twarzy przypominającym trójkąt, z trochę węższą szczęką i szerszym czołem, powinny wybierać oprawki, których dolna krawędź jest węższa od górnej. Mogą to być np. oprawki kocie, które równoważą proporcje twarzy.
- Unikaj oprawek, które mają ekstremalnie szerokie górne krawędzie, ponieważ mogą one dodatkowo poszerzyć górną część twarzy.
Serce (trójkąt odwrócony)
- Osoby o trójkątnym kształcie
Ostatecznie, wybór oprawek powinien być indywidualny i zależny od osobistych preferencji oraz stylu życia. Podczas doradzania naszym klientom, pod uwagę bierzemy również wadę wzroku, która nierzadko ma mocny wpływ na finalną estetykę oraz rodzaj szkieł, jakie zamierzamy zastosować.