Badania optometryczne

Badanie wzroku dzieci od 11 roku życia

Badając dzieci i nastolatków od 11 roku życia można u nas wybrać badanie optometryczne lub okulistyczne.

Optometrysta czy okulista przy badaniu dzieci?

W Polsce zarówno okuliści i optometryści są uznawani za specjalistów w badaniu wzroku u dzieci. Jedyną różnicą między tymi zawodami są rodzaje badań, które wykorzystują, oraz możliwość kropienia oczu środkami atropinizującymi. W badaniu u Optometrysty, dzieci nie mają zakrapianych oczu. W razie potrzeby rozluźnienia mięśni akomodacji, Optometrysta może wykorzystać techniki dodatkowego zamglenia dziecka soczewkami skupiającymi światło, oraz przeprowadzić badanie powoli, co pozwala mięśniom oczu dziecka zaadaptować się i pozwala na otrzymanie dokładnego badania. Ta metoda nie działa jednak u bardzo małych dzieci, których mięśnie akomodacyjne są na tyle młode, że muszą zostać rozluźnione kroplami. Dla bezpiecznego badania, w naszym salonie badanie u optometrysty pozwalamy wykonać od wieku 11 lat.

Jak często powinno się kontrolować wzrok dziecka?

Wzrok dziecka warto jest badać przynajmniej raz do roku, w niektórych przypadkach, po rekomendacji okulisty lub optometrysty co pół roku. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w okresie dorastania oczy dziecka przechodzą wiele zmian. Ponieważ gałka oczna u dzieci rośnie i się powiększa, wady wzroku u dzieci są równie płynne. Badania dzieci muszą być wykonywane częściej niż u dorosłych, aby pozwolić nam szybko skorygować odpowiednie zmiany, i spróbować uchronić dziecko przed nieodwracalnymi wadami wzroku.

Jakie zmiany pozwala wykryć badanie wzroku?

Badania wzroku u dzieci pozwalają wykryć, czy dziecko jest nadwzroczne, czy krótkowzroczne, oraz stopień wady wzroku. Jest to ważne, ponieważ wady te są bardzo płynne i się zmieniają.

W zdecydowanej większości przypadków, jeżeli u dziecka występuje nadwzroczność, to z wiekiem będzie się ona zmniejszała. Natomiast jeśli u dziecka występuje krótkowzroczność, to będzie się ona powiększała.

To rozróżnienie jest ważne, ponieważ pozwala nam już po pierwszym badaniu efektywnie przewidzieć rozwój dziecka, I czy jest ono zagrożone wysoką, nieodwracalną wadą wzroku. Przykładowo, wiedząc, że dziecko które ma 10 lat, i nadwzroczność o wysokości 1,00 lub 1,50 D, jesteśmy w stanie stwierdzić z dość dużą pewnością, że w wieku 18 lat ta wada przestanie istnieć, a wzrost gałki ocznej zmniejszy te wartości do 0. Natomiast w przypadku, kiedy to samo dziecko w wieku 10 lat ma wadę krótkowzroczną o wartości -1.00 lub -1.50 D, wiemy, że ta wada z wiekiem będzie się powiększać, i należy szybko zareagować i zastosować metody kontroli krótkowzroczności, aby uniknąć wysokich wad wzroku w przyszłości.

Jakie są najczęstsze problemy wzrokowe diagnozowane u nastolatków?

Wiek 10-13 lat jest wiekiem wartym uwagi, ponieważ jest to moment, w którym najczęściej nabywa się krótkowzroczność. Ponieważ krótkowzroczność jest nieodwracalną wadą która ma tendencję do powiększania się, ważna jest częsta kontrola wzroku. Krótkowzroczność można zahamować różnymi metodami kontroli wzroku, oraz odpowiednim dbaniem o wzrok, poprzez ograniczanie czasu pracy z bliska i spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Jeżeli taką krótkowzroczność skontrolujemy od razu po jej pierwszym pojawieniu się, wtedy będzie największa szansa, że dziecko nie skończy z wysoką wadą wzroku.