Optometryczne badanie ostrości wzroku2024-04-22T22:11:54+02:00

Badania optometryczne

Optometryczne badanie ostrości wzroku

Optometrysta przeprowadza wywiad, i wykonuje kompleksowe badanie ostrości wzroku, korzystając z technik optometrycznych aby uzyskać jak najwyższą dokładność badania.

Czy badanie u optometrysty różni się od badania okulisty?

Tak, badanie optometryczne różni się nieco od badania okulistycznego, ponieważ w takim badaniu skupiamy się całkowicie na dobraniu jak najlepszej korekcji okularowej. Przez całe badanie, stosujemy techniki stopniowego poprawiania widzenia pacjenta różnymi testami, aby dojść do finalnej korekcji wady wzroku.

Badanie na autorefraktometrze

Badanie zaczyna się od sprawdzenia pacjenta na autorefraktometrze. Ten krok pozwala na początkową ocenę i otrzymanie przybliżonej korekcji pacjenta. Korekcja podana przez autorefraktometr jest jednak niedokładna, i jest jedynie pierwszym krokiem w badaniu. Jeżeli pacjent posiada stare okulary, ten krok może być pominięty.

Co sprawdza optometrysta podczas badania?

Następnie, badanie polega na sprawdzaniu i stopniowym poprawianiu jakości widzenia, najpierw na optotypach, później na tzw. teście czerwono-zielonym, oraz na tzw. teście solniczki. W razie potrzeby optometrysta może także wykorzystać testy widzenia obuocznego, oraz testy sprawdzające istnienie zezów. Optometrysta sprawdza też dokładnie widzenie pacjenta na każdy dystans, niezależnie czy pracujemy przy komputerze stacjonarnym, laptopie, czy chcemy spokojnie czytać książki.

Najczęściej zadawane pytania

Czy muszę przygotować się do badania?2024-04-22T12:18:21+02:00

Nie jest to konieczne, ale przy każdym badaniu wzroku dobrze jest mieć przy sobie stare okulary, lub wyniki poprzednich badań. Pozwala to uniknąć ewentualnych problemów, jak np. zbyt nagła zmiana korekcji powodująca dyskomfort.

Założyłam okulary męża i widzę lepiej.2024-04-22T12:18:08+02:00

Lepsze widzenie w nie swoich okularach jest rzadkim przypadkiem, ale może się zdarzyć. W takim przypadku NIE NALEŻY kupować takich samych okularów dla siebie. Moce takich okularów często okazują się za duże. 

Zbyt wysoka moc okularów często pozwala na ostre widzenie, jednak dzieje się tak kosztem bardzo dużego zmęczenia i dyskomfortu oczu, a czasem prowadzi nawet do ogólnego pogorszenia stanu oczu. 

Jeżeli w cudzych okularach widzimy lepiej niż w swoich, najlepiej sprawdzić u optometrysty czy nasza korekcja jest poprawna.

Jak długo trwa badanie wzroku?2024-04-22T12:17:50+02:00

Badanie optometryczne, w zależności od testów, które należy wykonać, trwa ok. 25-40 minut.

Badanie wzroku u okulisty, czy optometrysty?2024-04-22T12:17:34+02:00

W krajach zachodnich optometrysta jest jedyną profesją zajmującą się dobieraniem korekcji, okuliści zajmują się badaniem i leczeniem chorób oczu. W Polsce, ponieważ optometrysta jest zawodem nowym, mamy wybór.

  • Kiedy potrzebujesz nowych okularów, zauważyłeś pogorszenie wzroku podczas czytania, lub patrzenia w dal, wtedy można wybrać do woli, jednakże u optometrysty cena badania będzie niższa, terminy krótsze, a badanie będzie wykonane precyzyjnie i opierając się o najnowsze techniki. Optometrysta po ostrości wzroku pacjenta jest także w stanie stwierdzić istnienie najczęściej występujących schorzeń oczu, i może przekierować do okulisty w razie takiej potrzeby.
  • W przypadku kiedy cierpisz na skoki ciśnienia, cukrzycę, posiadasz podejrzenie zaćmy lub jaskry, wtedy warto wybrać się do okulisty, aby móc sprawdzić stan zdrowia oczu. Dodatkowo, jeżeli potrzebujemy zbadać wyjątkowo małe dzieci, u których może być wymagane zakropienie, wtedy też najlepiej wybrać okulistę. 
Czy badanie optometryczne jest bolesne?2024-04-22T12:17:09+02:00

Nie, w trakcie badania będziemy proszeni jedynie o patrzenie na różne ciekawe kształty i kolory,  a optometrysta będzie zadawał pytania i zmieniał korekcję w zależności od naszych odpowiedzi. Badanie nie sprawia żadnego bólu.

Jak często powinienem badać wadę wzroku?2024-04-22T12:16:56+02:00

Badanie wzroku należy wykonywać przynajmniej raz na dwa lata. Badanie optometryczne można wykonywać co roku, a w niektórych przypadkach zalecamy nawet co 6 miesięcy. 

Go to Top