Badania optometryczne

Badanie zezów i
korekcja pryzmatyczna

W trakcie badania może okazać się potrzebne wykonanie badania oczu pod względem występowania zeza. Niektóre formy zezów mogą wymagać korekcji pryzmatycznej lub terapii wzroku.

Czym jest zez i jakie są jego rodzaje?

Zez to stan w którym oczy nie są skierowane w tę samą stronę i nie poruszają się równolegle. Można je podzielić na zezy jawne i ukryte. Zdecydowana większość przypadków to zezy ukryte. Czym się one charakteryzują?

  • Zezy jawne: Oko pacjenta jest stale skierowane w złym kierunku, odchodzi na zewnątrz, do wewnątrz, do góry lub do dołu. Zez jest widoczny.
  • Zezy ukryte: Oczy pacjenta są poprawnie skierowane, jednakże jedno z oczu odchodzi, kiedy pacjent przestaje się skupiać, lub kiedy jedno z oczu jest zasłonięte.

Zez jest normalny!

Ciekawostka: Czy wiesz że ok. 70% ludzi ma jakąś formę zeza? Dzieje się tak, ponieważ idealne ustawienie oczu zależy od aż 12 różnych mięśni. Szansa, że wszystkie mięśnie będą perfekcyjnie ze sobą współgrały jest dość niewielka. Jednakże, zdecydowana większość zezów jest ukryta, a ich odchylenie jest bardzo niewielkie, dlatego nie sprawiają one problemu, ani nie wymagają korekcji.

Kiedy leczyć zeza?

Zezy u osób dorosłych są leczone lub korygowane w momencie, kiedy sprawiają one problemy w życiu codziennym. Natomiast u dzieci zeza powinno się leczyć natychmiast po jego wykryciu, w takim wypadku należy skonsultować się z ortoptystą.